CoreAct פילאטיס שיקומי והידרותרפיה

אסתי ליבנה פילאטיס שיקומי והדרותרפי, בעלים

*שם:  
*טלפון:  
אימייל:  
*הערה:  


 • אודות שיטת הפילאטיס

  ממציא שיטת הפילאטיס ג'וזף הוברטוס פילאטיס ( (Joseph Hubertus Pilates ‏ נולד במנשנגלדבך,  ליד דיסלדורף שבגרמניה, ב-8 בדצמבר שנת 1883, כאחד מארבעה ילדים במשפחתו. בילדותו היה ילד רזה, חלש וחולני מאוד, הוא סבל מאסתמה, רככת ומחלות ראומטיות. כילד חלש סבל מאלימות מצד ילדים אחרים ואולי האלימות שסבל ממנה כילד היא שהביאה אותו ואת אחיו פרידריך להתעניין בשיטות שונות של הגנה עצמית ופיתוח הגוף כבר בגיל צעיר.

  ככל הנראה אימו שהיתה נטורופתית ואביו שהיה מתעמל, השפיעו על אורח חייו שכלל הרבה אימוני כושר וחיפוש אחר איכות חיים.

  בגיל 7 קיבל במתנה ספר אנטומיה וכך התחיל פילאטיס ללמוד על גוף האדם. הוא סיפר שלמד כל עמוד, כל חלק קטן בגוף וניסה להזיז כל חלק בנפרד תוך כדי הלמידה. הוא נהג להסתתר ביערות ולהסתכל על תנועת החיות. הוא למד שיטות התעמלות מערביות ומזרחיות. הוא היה מושפע מאוד מתורות מערביות ומזרחיות כאחד ובמיוחד מהפילוסופיה היוונית והרומית העתיקה אשר התייחסה להשגת שלמות פיזית ומנטאלית.

  יש האומרים שבגיל 14 גופו היה כה מפותח עד שדגמן למודלים אנטומיים עבור שיעורי אנטומיה וכשהיה מעט יותר בוגר היה מתאגרף ומתעמל מוצלח, ועסק גם בצלילה וגלישה.

  ישנן גרסאות סותרות לגבי דרכו של פילאטיס לאנגליה בשנת 1912. האחת גורסת כי הוא נסע על מנת לפתח את עיסוקו באגרוף והשנייה טוענת כי הוא ואחיו הצטרפו לקרקס כמופע יווני אותנטי. בכל מקרה ככל הידוע בעת שהייתו באנגליה עסק באגרוף ובקרקס.

  בשנת 1914 עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה השלטונות האנגלים כלאו את פילאטיס במחנה ריכוז בלנקסטר ביחד עם גרמנים נוספים. שם החל ללמד היאבקות והגנה עצמית את חבריו למחנה, תוך שהוא מדרבן את שוכני המחנה להתמיד בדרך האימון שלו על מנת לצאת מהשבי חזקים יותר ממה שהיו כאשר נכנסו אליו. כך הוא החל לפתח את השיטה שבהמשך קראה לה "contrology”.

  בהמשך הועבר למחנה אחר באי מאן,  שם בעקבות הבנתו בגוף האדם הפך למעין "אח" וטיפל בחולים ובאסירים פצועי מלחמה שסבלו ממחלות שונות. הוא נהג לאמן את הפצועים כחלק מתהליך השיקום.  בהתחלה היה מאמן אותם כנגד ההתנגדות של גופו שלו ולאחר מכן החל לפרק מזרנים ולחבר את קפיצי המזרן לעמודי המיטות. כך הפך בעצם את מיטות בית החולים למעין מכשיר התעמלות.

  בשנת 1918 במהלך המלחמה פרצה מגפת השפעת הספרדית אשר גבתה מיליוני קורבנות- עשרות אלפים מתוכם  באנגליה בלבד. שמועה מספרת  שכאשר פרצה המגיפה, איש ממטופליו של פילאטיס לא מת במגיפה למרות שהמחנה שבו פעל ספג את המכה הקשה ביותר.

   

  לאחר מלחמת העולם הראשונה שב ג'וזף פילאטיס לגרמניה. שם החל לעבוד עם כוחות המשטרה הצבאית

  של המבורג, הוא אימן אותם בהגנה עצמית ובהתעמלות.  בתקופה זו במקביל לעבודתו עם המשטרה החל לעבוד גם עם לקוחות פרטיים. תקופה זו בחייו של פילאטיס אינה מתועדת היטב, אך ידוע כי הייתה זו תקופה מאוד פורה עבורו, בה למד רבות במגוון תחומים כגון רפואה הוליסטית, מדיטציה, הומיאופתיה, טיפול בטריגר פוינטס ומחול מודרני.

  בשנת 1923  בהיותו כבן 40 התבקש פילאטיס לאמן את הצבא הגרמני החדש. פילאטיס לא אהב את הנטיות הפוליטיות החדשות של גרמניה והחליט לעזוב לארצות הברית. סברה אחרת היא שפילאטיס החליט להגר לאמריקה בעקבות פנייה של מאמן איגרוף.

  בדרכו לארצות הברית, על האונייה, פגש פילאטיס אחות צעירה בשם קלרה, אשתו לעתיד, שברבות הימים גם הפכה לשותפתו המלאה בפיתוח שיטתו ולימודה.

  עם הגעתם לניו יורק פתחו ג'וזף פילאטיס ואישתו קלרה, מכון בשדרה השמינית מספר 939 באולם אימון שבעברו היה מכון אגרוף. באותו בניין היו גם חדרי חזרות ובית ספר למחול.

  בגלל הקרבה הפכה השיטה לפופולרית בקרב רקדנים שנשלחו לשם על מנת להתחזק ולהשתקם מפציעות. השמועה על כישוריו של ג'וזף פילאטיס עשתה לה כנפיים וחוג הלקוחות שלו גדל במהירות. לקוחותיו הגיעו הן מהחברה הגבוהה של ניו ביורק והן מתחומי האימון השונים- רקדנים, אמני קרקס ומתעמלים.

  שנות ההצלחה העיקריות של פילאטיס היו 1926-1966 בשנים 1939-1951 נהגו בני הזוג לנסוע כל קיץ לג'ייקוב'ס פילו (jacob's pillow) מחנה מחול מפורסם. הוא היה חברם ומדריכם של הרבה רקדנים וכוריאוגרפים מפורסמים, וחלקם אף השתמשו בתרגילים של פילאטיס בשיעורי המחול שלימדו. "contrology" הפכה לחלק אינטגראלי משגרת האימונים ומתכנית השיקום של רקדנים רבים. הדור הראשון של מורי הפילאטיס יצא למעשה מקרב רקדנים אלה.

   

   ג'וזף פילאטיס תיאר את השיטה כ"שליטת המוח על השריר", וקיווה שהיא תיושם בחיי היום יום ולא רק במכון. הוא רצה "לחנך" את הגוף ולייעל את תפקודו. פילאטיס שם דגש על היגיינה של הגוף והעור, ולא היה מהסס לקפוץ עם מתאמניו למקלחת על מנת להראות איך משתמשים במברשת העץ שהמליץ להתקלח איתה (זו בלי הידית, כך שהגוף יצטרך להתפתל ולהתאמץ על מנת להגיע לכל אזור ואזור בגוף)

  פילאטיס כתב שני ספרים: "your health" בשנת 1934 ו- "return to life" בשנת 1945. ספרים אלה מהווים תיעוד לפילוסופיה שלו. בספריו כתב כי אם משנתו הייתה הופכת לנחלת הכלל ומועברת במוסדות הלימוד השונים, הרי שכל תחום מתחומי החיים- הפרטיים והאוניברסאליים היה משתפר. לדבריו היה בכוח שיטתו לשים קץ לסבל האנושי, להפחית את השימוש בבתי חולים, בבתי חולים לחולי נפש ואף בבתי כלא.

  בספרו "בחזרה לחיים דרך  contrology" נותן פילאטיס עצות לא רק על איך להתעמל אלא גם על איך להתקלח, איך לאכול (רק מה שדרוש לגוף כדי לתפקד), איך לישון (בחדר שקט וחשוך, עם כמה שפחות בגדים וסדינים וחלון פתוח) ואיך ללכת ולעמוד. מעל הכל הוא מתעקש על ריכוז מוחלט בזמן ביצוע התרגילים. מטרת  השיעורים היא לא לעייף, אלא לחדש.

  בשנות השישים, התפשטה שיטתו של פילאטיס גם מחוץ לגבולות העיר ניו יורק. ג'רום אנדרוז עבר לפריז, איב ג'נטרי עברה לניו מקסיקו ורון פלטשר עבר לקליפורניה.

   

  בשנת 1965 הייתה שריפה במחסן שבבניין בו שכן הסטודיו השמועה אומרת שפילאטיס רץ לתוך הלהבות על מנת להציל את הציוד, ונתלה על קורת גג במשך זמן רב כדי להינצל מהלהבות, עד שבאו הכבאים לחלצו. יש המאמינים כי שריפה זו היא שהביאה למותו באוקטובר 1967 בגיל 84, כתוצאה מבעיית ריאות.

  אשתו קלרה, המשיכה ללמד ולנהל את הסטודיו מספר שנים נוספות עד שפרשה בשנת 1970. היא נפטרה בשנת 1977.

   

  בשנות השמונים דור חדש של מורים החלו לפעול ברחבי המדינה. הסטודיו במנהטן עבר עליות ומורדות, שינויי בעלות, מעברים בין מקומות שונים ואיומי סגירה. זה הזמן שבו החלו להופיע תכניות חדשות להכשרת מדריכים.

   

  בשנת 1983 בבית החולים סנט פרנסיס בסן פרנסיסקו, הוקמה הקליניקה הראשונה לרפואת מחול ע"י דר' ג'יימס גאריק שהיה ראש המחלקה האורתופדית. דר' גאריק האמין מאוד בפילאטיס והזמין את רון פלטשר על מנת לייסד את תכנית הפילאטיס השיקומי הראשונה.

   

  נקודת מפנה היסטורית החלה בשנת 1996 והסתיימה בשנת 2000 כאשר בתום מאבק משפטי ממושך התקבלה החלטה להפוך את השם "פילאטיס" לשם גנרי כמו יוגה.

   

  מאז אותה פסיקה, החלה התעניינות גוברת והולכת בשיטה המשלבת גוף ונפש עם הרבה אינטליגנציה. השיטה נחשפה בתקשורת, הפכה למעוז הידוענים וכבר אין אדם שלא יודע מה היא שיטת פילאטיס.

   

  ג'וזף פילאטיס ידע כי שיטתו הקדימה את זמנה בחמישים שנים. הבנתו האינטואיטיבית את גוף האדם והציוד החדשני שהמציא היו רק חלק מחזונו הרחב לבריאות ואיכות חיים אוניברסאלית.

   

BizMakeBiz פותח ע"י